Ahol Tiborczék vásárolnak, oda megy a közpénz: 226 ezer forint oldalanként a titkolt tokaji tanulmányért

Megosztás

A Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) kétségbeesetten próbálta titokban tartani azt a botrányosan drága, 68 millió forintos tanulmányt, amely Tokaj-Hegyalja borvidék turisztikai fejlesztését vizsgálja. A dokumentumot csak hosszas jogi csatározás után, a Kúria döntésének következtében voltak hajlandóak nyilvánosságra hozni, miután a 24.hu a Transparency International jogi segítségével közérdekű adatigénylést nyújtott be. A tartalom láttán már érthető, miért próbálták minden eszközzel eltitkolni.

A “Tokaj-Hegyalja borvidék szőlőskertjeit, kastély- és kúriakertjeit összefogó turisztikai kertútvonal szakmai kidolgozása” címet viselő, 300 oldalas dokumentum minden egyes oldala 226 ezer forintba került az adófizetőknek. Hogy érzékeltessük: ez az összeg megegyezik egy használt középkategóriás autó árával – oldalanként. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a tanulmány több mint 10 százaléka – mintegy 30-40 oldal – egyszerűen csak képekből áll.

A Magyar Kertörökség Alapítvány által készített dokumentum tartalmát két független szakértő is értékelte, és véleményük lesújtó. Bár a szöveg nem egyszerű másolás-beillesztés eredménye, érdemi újdonságot vagy innovatív megoldásokat nem tartalmaz. A szakértők szerint a 68 milliós ár teljességgel indokolatlan és megalapozatlan.

Különösen gyanús körülmény, hogy a tanulmány hivatalosan éppen a határidő lejárta előtti napon készült el. A Transparency International jogi vezetője, Ligeti Miklós szerint példátlan az az eljárás, ahogyan az MTÜ még a bíróság előtt is titkolta a dokumentumot. “Ez erősen arra utal, hogy a tanulmány valójában nem készült el időben, ami súlyos szerződésszegést jelenthet” – nyilatkozta.

A tanulmány különös figyelmet fordít azokra a területekre, ahol a miniszterelnök családjához köthető vállalkozások érdekeltek. Orbán Viktor veje, Tiborcz István és felesége, Orbán Ráhel jelentős földterületeket és ingatlanokat vásároltak a térségben az elmúlt időszakban. A BDPST Group által tavaly megszerzett Patricius Borház például kiemelt figyelmet kap a dokumentumban.

A tanulmány négy részből áll, de a szakmai tartalom sok esetben megkérdőjelezhető:

  • Az első 136 oldal Tokaj-Hegyalja általános bemutatása, jórészt közismert információkkal
  • Jelentős terjedelmet szentelnek külföldi példák bemutatásának, amelyek kapcsolódása a tokaji régióhoz gyakran erőltetett
  • A fejlesztési javaslatok között 19 új étterem létesítése szerepel, miközben a tanulmány maga is elismeri, hogy nincs elegendő szakképzett munkaerő a térségben
  • A nemzetközi példák között szerepel egy svájci kastély a Genfi-tó partján, amelynek relevanciája a tokaji borvidék szempontjából erősen megkérdőjelezhető

Külön figyelmet érdemel, hogy a tanulmányt készítő Magyar Kertörökség Alapítvány kuratóriumában ott ül Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség igazgatósági elnöke is. Így a 68 millió forintos közpénz gyakorlatilag házon belül maradt.

A 24.hu megkereste az alapítványt, hogy részletezzék a 68 millió forintos költségvetés tételeit, de nem kaptak választ. A hat tájépítész, két gyakornok, egy fotós, egy grafikus és egy nyelvi lektor munkája aligha indokolja a kiugróan magas összeget.

A tanulmány nyilvánosságra kerülése újabb fejezetet nyit a közpénzek átláthatatlan és pazarló felhasználásának történetében. A dokumentum egyszerre példázza a közpénzek felelőtlen elköltését és a politikai-gazdasági összefonódások működését a magyar turisztikai szektorban.

Miközben a magyar egészségügy és oktatás forráshiánnyal küzd, egy kétes értékű turisztikai tanulmányra 68 millió forintot tudott költeni az állami ügynökség. A kérdés már csak az, hogy lesz-e bármiféle következménye ennek a közpénzpazarlásnak, vagy ez is beáll azon ügyek sorába, amelyek következmények nélkül maradnak.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek